Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
Kreatywne ekozabawy z wnukami - Seniorlo 50+

Kreatywne ekozabawy z wnukami

Co roku wiele ton odpadów komunalnych jest umieszczanych na składowiskach odpadów. Z szacunków GUS-u wynika, że w 2013 r. jeden mieszkaniec Polski wygenerował ok. 246 kg odpadów komunalnych. Niestety, zaledwie 33 kg z tych odpadów zostało zebranych w sposób selektywny.

Jak można zmienić ten fakt? Zachęcamy do kreatywnych zabaw ekologicznych, których celem jest wzrost świadomości ekologicznej najmłodszych pokoleń, w kontekście prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych. Dzięki samodzielnemu wykonaniu zabawek z surowców wtórnych, zabawa z wnukami będzie nie tylko atrakcyjna, lecz także uświadomi konieczność troski o środowisko naturalne!

zabawki z upcyklingu

Do wykonania ekologicznej zabawki potrzebne będą: sznurek, zakrętki – np. od butelek PET (ich liczba zależy od tego, jak długi ma być nasz wąż) oraz ostry przedmiot (posłuży on do wykonania dziurki w środku zakrętek).

W pierwszej kolejności powinniśmy nakłuć nakrętki. Należy pamiętać, aby przedmiot służący nakłuwaniu pozostawał poza zasięgiem dzieci. Następnie zawiązujemy jeden z końców sznurka i przeciągamy przez niego nakrętki (układamy je w tym samym kierunku). Na końcu zawiązujemy sznurek na kilka supełków w celu wykonania języka węża. Zabawka gotowa!

waz

Dla starszych dzieci proponujemy bardziej wymagającą grę ekologiczną. Do jej przygotowania potrzebne będą: puste papierowe pudełko, zakrętki np. od butelek typu PET (ich ilość musi być odpowiednia do liczby odpowiedzi na pytanie) oraz kostkę do gry. Ważne, aby zostały użyte powszechnie dostępne odpady.

Następnym krokiem jest przygotowanie na oddzielnych karteczkach odpowiedzi na pytanie dotyczące recyklingu, np. „Jakie mamy korzyści z recyklingu?”. Można posłużyć się naszymi odpowiedziami lub opracować swoje własne. W grę mogą grać już dwie osoby. Zawodnicy kolejno rzucają kostką. Grę zaczyna osoba, która wyrzuci największą liczbę oczek. Wówczas może rozpocząć grę i wylosować jedną odpowiedź z pudełka. Jej zadaniem jest wytłumaczenie drugiemu zawodnikowi/zawodnikom gry, dlaczego np. ograniczenie zużycia surowców wtórnych jest korzyścią z recyklingu. Jeśli uda się jej to zrobić, zyskuje 1 punkt (1 zakrętkę).

Grę wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej zakrętek.

 

Przykładowe pytania:

  • Jakie mamy korzyści z recyklingu?
  • Ograniczenie zużycia surowców naturalnych;
  • Zmniejszenie ilości odpadów generowanych na składowiskach;
  • Czyste środowisko;
  • Oszczędność pieniędzy;
  • Powstawanie nowych miejsc pracy.
  • Jakie są skutki braku recyklingu?
  • Utrata dużych powierzchni ziemi;
  • Zanieczyszczenie środowiska;
  • Wyczerpywanie surowców nieodnawialnych;
  • Wzrost zachorowań na różne choroby cywilizacyjne;
  • Degradacja środowiska.

Mamy nadzieję, że gdy za oknem zagości niesprzyjająca aura, nasze zabawy pomogą rozchmurzyć niejedną buzię. A może mają Państwo własne pomysły, jak mądrze i ciekawie zająć wnuki? Na propozycje czekamy pod adresem mailowym redakcji. Najciekawsze z nich opublikujemy, a ich autorzy otrzymają od nas ekologiczne gadżety.

Źródła: www.stat.gov.pl, www.ec.europa.eu, www.odpadykijewo.y0.pl, www.biznes.ekologia.pl

Artykuł pochodzi z SeniorLO 50+ 5/2015.
Zobacz inne artykuły z tego numeru lub POBIERZ cały numer bezpłatnie

Add a Comment