Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
Upcykling, czyli drugie życie rzeczy - Seniorlo 50+

Upcykling, czyli drugie życie rzeczy

robuste Sitzbank und Tisch aus Paletten - Upcycling

Upcykling to forma przekształcania odpadów w produkty o wyższej wartości użytecznej niż pierwotna. Za jego sprawą stare, niepotrzebne i zepsute przedmioty ukazują światu zupełnie nowe oblicze. W procesie przetworzenia odpadu możemy zmieniać formę oraz funkcję przedmiotu, którym był on, zanim stał się odpadem. Zmiany niosą podwójne korzyści. Po pierwsze ekologiczne. Dzięki upcyklingowi zmniejsza się ilość przedmiotów, które trafiają na składowisko odpadów. Oszczędzane są również surowce pierwotne, woda i energia, które nie zostaną wykorzystane w procesach produkcji nowych przedmiotów. Zmniejszeniu ulega nasz negatywny wpływ na zmiany klimatu. Po drugie ekonomiczne. Korzystając ponownie z posiadanych dóbr, oszczędzamy pieniądze, czyli nie obciążamy naszego domowego budżetu.

Dawniej ludzie wykorzystywali każdy przedmiot wielokrotnie. Dawali mu różne zastosowanie. Byli nadzwyczaj kreatywni. Musiało upłynąć wiele czasu, zanim coś stało się naprawdę bezużyteczne. Jak jest dzisiaj? Bardzo często przedmioty codziennego użytku produkowane są w Chinach. Niestety, za niską ich ceną zazwyczaj podąża słaba jakość. Produkty słabej jakości w krótkim czasie ulegają zepsuciu. W konsekwencji kupujemy kolejny przedmiot. Aby przerwać błędne koło, można spróbować naprawić zepsutą rzecz lub zastąpić ją tym, co mamy pod ręką. Przykładowo pęknięty wazon na kwiaty można zamienić na własnoręcznie przyozdobioną szklaną butelkę. Oprócz praktycznego zastosowania będzie ona również posiadała atrakcyjny wygląd oraz stanowiła swego rodzaju unikat.

Czy młodzi ludzie potrafią korzystać z bogatego doświadczenia rodziców i dziadków? Jak najbardziej tak. Przykładem współpracy dzieci, młodzieży i seniorów jest na przykład „Międzypokoleniowy Poradnik Up-cyclingu”. Pokazuje on nie tylko, jak krok po kroku wykonać coś nowego z niepotrzebnych materiałów, ale również ukazuje coś jeszcze. Co? Radość z międzypokoleniowej współpracy, podczas której można uczyć się wzajemnego szacunku dla piękna drugiego człowieka. Poradnik powstał przy współpracy Stowarzyszenia Centrum Wsparcia Terapeutycznego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Dom Dziennego Pobytu przy ul. Narutowicza w Łodzi oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 111 w Łodzi.

Artykuł pochodzi z SeniorLO 50+ 6/2016.
Zobacz inne artykuły z tego numeru lub POBIERZ cały numer bezpłatnie

 

Przeczytaj podobny artykuł w tej tematyce: www.seniorlo.org/upcykling-co-to-takiego

 

Add a Comment