Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
Upcykling – co to takiego? "SeniorLO 50+"

Upcykling – co to takiego?

Upcykling polega na przekształceniu niepotrzebnego, niechcianego odpadu w przedmiot o nowej wartości użytkowej lub estetycznej. Koncepcja zyskała dużą popularność i wywołała niemałą rewolucję w społeczeństwie.

Zobacz upcykling pocztówek i plakatów:

Upcykling staje się pasją coraz większej grupy osób, nie tylko ekologów. Idea upcyklingu znana jest projektantom mody, mebli, artystom i twórcom sztuki użytkowej.

Czemu upcykling staje się coraz popularniejszy?

Głównym powodem rozpowszechnienia się upcyklingu jest rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Powtórne użycie rzeczy prowadzi do ograniczenia masy odpadów składowanych na wysypiskach, redukcji zużycia wody, energii i zasobów potrzebnych do wytworzenia nowego przedmiotu oraz zmniejszenia naszego wpływu na zmiany klimatu. Ponadto wykorzystując powtórnie odpady i wytwarzając z nich rzeczy do zaspokojenia własnych potrzeb – oszczędzamy pieniądze, co pozytywnie wpływa na budżet domowy.

upcykling

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że upcykling to zajęcie dla każdego. Wystarczy rozejrzeć się wokół – jest tyle niepotrzebnych przedmiotów, z których możemy stworzyć nowe, oryginalne gadżety. Nawet nie trzeba wychodzić z domu. Trochę wyobraźni i odrobina zdolności manualnych – to wszystko, czego potrzeba do upcyklingu. Najlepiej wiedzą o tym seniorzy, którzy posiadają niesamowitą zdolność do ocalenia rzeczy i odkrywania w nich nowego potencjału. Doniczki z opakowań po jogurtach, pojemniki kuchenne ze słoików, ściereczki ze znoszonej koszuli – to właśnie jest upcykling! Nauczmy młodsze pokolenia szacunku do przedmiotów, zbyt wielu młodych ludzi zaślepionych konsumpcjonizmem zapomina o ekologii i środowisku naturalnym.

Konsumenci dostrzegają pozytywny wpływ upcyklingu na środowisko oraz jego innowacyjność.

Ich uwagę przyciąga atrakcyjny design, unikalność i funkcjonalność przedmiotów. Wybierając meble, biżuterię i inne rzeczy z upcyklingu, przyczyniają się do rozwoju wielu firm przekształcających odpady. Dla wielu osób taka działalność to przykład strategii „win-win” – biznes przynosi dochody, a przy okazji nie zanieczyszcza środowiska w takim stopniu, jak normalny proces produkcyjny.

Z punktu widzenia ekologii wydłużenie czasu użytkowania jest jednym z najważniejszych celów upcyklingu.

Add a Comment