Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
Szydełkowanie - Seniorlo 50+

Szydełkowanie

Colorful clews, napkin and crochet hook on wooden backgroundSztuka szydełkowania znana jest od niepamiętnych czasów. Umiejętność tworzenia serwetek, obrusów i wielu innych ozdób przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Obecnie w dobie Internetu z niezwykłą łatwością można znaleźć zarówno lekcje szydełkowania jak i wiele ciekawych wzorów. A jeśli złapiemy bakcyla wzory naszych własnych dzieł sztuki ograniczać będzie tylko nasza wyobraźnia.

Z technicznego punktu widzenia szydełkowanie jest przeciąganiem nitki przez pętelkę, co tworzy kolejną, przez którą znów przeciągana jest nitka i tak dalej, aż do uzyskania pożądanego kształtu. Używa się do tego celu szydełka, czyli drutu z niewielkim haczykiem na końcu.

Proste ozdoby można wykonać na szydełku już nawet w kilkadziesiąt minut
Proste ozdoby można wykonać na szydełku już nawet w kilkadziesiąt minut

Ta prosta zasada została odkryta przez ludzkość bardzo dawno. I choć nie od razu do tego celu wykorzystywane było klasyczne szydełko to ludzie plątali ze sobą nici od niepamiętnych czasów. Umiejętność ta rozwijana była w wielu różnych rejonach świata ewoluując w specyficzne formy, których przykłady znajdywane są niemalże w każdym z zakątków Świata. Za rozwojem umiejętności wykorzystania nici stały zarówno względy praktyczne (np. tworzenie ubrań czy pojemników do przenoszenia drobnych przedmiotów) jak i chęć upiększania otaczającej rzeczywistości, która również towarzyszy ludzkości od jej zarania.

Wykonanie takiego obrusu zajmuje nawet do kilkuset godzin.
Wykonanie takiego obrusu zajmuje nawet do kilkuset godzin.

Mimo, że rozwój przemysłu dziewiarskiego spowodował odejście od tradycyjnych form produkcji ubrań i ozdób, umiejętność tworzenia małych dzieł sztuki za pomocą szydełka przetrwała próbę czasu i obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Jest to spowodowane być może tym, że żaden wyrób maszynowy nie jest w stanie zastąpić wytwarzanej ręcznie serwetki czy obrusa. Choćby z tego powodu, że każdy egzemplarz jest niepowtarzalny – jedyny w swoim rodzaju.

Osobie niewtajemniczonej wydawać się może, że szydełkowanie służy tylko i wyłącznie tworzeniu serwetek i folklorystycznych ozdób. Tymczasem za pomocą szydełka we wprawnych rękach powstają przedmioty o różnorodnym przeznaczeniu. Od przepięknych serwet czy obrusów, poprzez ozdoby świąteczne (bożonarodzeniowe, wielkanocne i nie tylko) aż po ekskluzywną bieliznę. Powstają również różnego rodzaju przedmioty użytkowe takie jak poszewki na pudełka, torebki czy też pokrowce na telefony komórkowe. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia twórcy i oczywiście czas, którego trzeba sporo poświęcić aby wydziergać np. sporych rozmiarów obrus. Poza amatorskim wykonywaniem pojedynczych egzemplarzy powstają również zorganizowane przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją niemalże na przemysłową skalę, zachowując przy tym wyjątkowy charakter rękodzieła.

Nieskomplikowany wzór połączony z fantazją wykonawcy i można stworzyć własne arcydzieło.
Nieskomplikowany wzór połączony z fantazją wykonawcy i można stworzyć własne arcydzieło.

Czy zatem jest to zajęcie jedynie dla osób posiadających bardzo dużo wolnego czasu? Oczywiście, że nie. Każdy kto chce spróbować swoich sił w szydełkowaniu znajdzie mnóstwo wzorów (również bardzo prostych, których wykonanie zajmuje co najwyżej kilka godzin) oraz poradników i przystępnych lekcji, jak używać szydełka. Poza tym to świetny sposób na relaks i rozładowanie po stresującej pracy. Po osiągnięciu wprawy można szydełkować podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki, a satysfakcja z własnego małego dzieła sztuki z pewnością zrekompensuje początkowe trudności w „przeciąganiu sznurka przez pętelkę”.

Add a Comment