Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
SeniorLO 50+ 5/2015 - Seniorlo 50+

SeniorLO 50+ 5/2015

okł
Drodzy Czytelnicy „SeniorLO 50+”!

Odcienie czerwieni, żółci, gasnącej zieleni, świat pełen ciepłych kolorów. To znak, że nadchodzi jesień. Pora roku, w której po lecie wszystko zwalnia. Dni stają się krótsze, więcej czasu spędzamy w domach przy filiżance ciepłej herbaty z cytryną i malinami, delektując się smakami lata zamkniętymi w słoikach. Koc i grube skarpety,
najlepiej zrobione własnoręcznie – obowiązkowe.

To czas, w którym możemy więcej 
zrobić dla siebie. Odpocząć po letnich upałach i wakacyjnym gwarze.
Jakie przetwory najlepiej sprawdzają się w tym okresie? Zachęcam do sprawdzenia w artykule Lato zamknięte w słoiku. Kolejnym – bardzo ważnym dla nas – tematem jest prawidłowe postępowanie z odpadami. Dla tych, którzy lubią spędzać czas w domkach letniskowych, przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych zagadnień dotyczących odpadów powstających na terenie właśnie tych nieruchomości. Warto wiedzieć, jakie wynikają
z tego obowiązki. Ci, którzy spędzają czas ze swoimi wnukami znajdą ciekawe zabawy recyklingowe związane z ponownym wykorzystaniem surowców wtórnych – będą niezastąpione podczas deszczowych dni. Gorąco zachęcam do sprawdzenia, co znajdziemy w kolejnym zielonym zakątku Polski, jakim są Sudety. To góry o wyjątkowym pięknie i ukształtowaniu krajobrazu.

Zapewniam, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – począwszy od dobrze rozwiniętej bazy uzdrowisk, 
poprzez niesamowite widoki ze szlaków górskich, a na wizytach w urokliwych pobliskich miejscowościach skończywszy.

Ponadto od tego numeru rozpoczynamy cykl artykułów pn. „Dojrzałość”, pisany przez dr Marię 
Moneta-Malewską, którego tematyka idealnie wpisuje się w aurę za oknem, przypominającą nam o upływającym czasie.

Pamiętajmy, że – jak to ktoś kiedyś powiedział – nie ma złej pogody są jedynie nieodpowiednie… 
ubrania. Życzę wielu wspaniałych momentów tej jesieni oraz optymizmu w jesienne, klimatyczne wieczory.

Z malinowymi pozdrowieniami,
Agnieszka Karpińska
Redaktor naczelny

W numerze:

spisMechaniczne-biologiczne przetwarzanie odpadów

Zorganizowanie w Polsce prawidłowo funkcjonującego systemu gospodarki odpadami z pewnością okazało się nie lada wyzwaniem. Od wprowadzenia słynnej „rewolucji śmieciowej” minęły już ponad dwa lata, jednak w odczuciu wielu osób te radykalne zmiany (m.in. w organizacji odbioru odpadów), nie zlikwidowały  wszystkich bolączek związanych z prawidłowym postępowaniem z odpadami.

http://seniorlo.org/mechaniczno-biologiczne-przetwarzanie-odpadow/

Co z odpadami z domków letniskowych?

Od czasu znowelizowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.) dużo słyszymy o problemach, jakie pojawiły się podczas wdrażania jej zapisów w życie. Przypomnijmy, że po zmianach to gminy przejęły obowiązek odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców. Jednym z problemów, który do dzisiaj pozostaje tematem spornym są domki letniskowe, a w zasadzie odpady powstające na ich terenie.

http://seniorlo.org/co-z-odpadami-z-domkow-letniskowych/

Kreatywne ekozabawy z wnukami

Co roku wiele ton odpadów komunalnych jest umieszczanych na składowiskach odpadów. Z szacunków GUS-u wynika, że w 2013 r. jeden mieszkaniec Polski wygenerował ok. 246 kg odpadów komunalnych. Niestety, zaledwie 33 kg z tych odpadów zostało zebranych w sposób selektywny.

Jak można zmienić ten fakt? Zachęcamy do kreatywnych zabaw ekologicznych, których celem jest wzrost świadomości ekologicznej najmłodszych pokoleń, w kontekście prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych.

http://seniorlo.org/kreatywne-ekozabawy-z-wnukami/

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Wśród odpadów niebezpiecznych wyróżnić możemy kilka grup, na które trzeba szczególnie uważać. Jedną z nich są przeterminowane leki, wymagające od nas specjalnego postępowania.

Dojrzałość to duża odpowiedzialność. Co kryje się pod tym pojęciem?

Dużo czasu musi upłynąć zanim człowiek dojrzeje. Ale kiedy już się do tego zbliżamy, życie pod pewnymi względami staje się dużo łatwiejsze, choćby z tego powodu, że doświadczaliśmy i – co ważniejsze – zrozumieliśmy Prawo Przyczyny i Skutku, według którego urządzony jest ten świat. Pewne zależności stają się oczywiste, lepiej rozumie się potrzeby swoje, rodziny, ale też innych ludzi. Więcej się zauważa i bardziej współodczuwa ze zwierzętami, roślinami z całą Ziemią.

http://seniorlo.org/dojrzalosc-to-duza-odpowiedzialnosc-co-kryje-sie-pod-tym-pojeciem/

Spacery po górach w jesiennych barwach, czyli co warto zobaczyć w Sudetach

W poprzednim numerze zaprezentowaliśmy Kaszuby – krainę jezior, rzek, morza oraz lasów. Teraz przenosimy się na drugi koniec Polski, do miejsca, które bez wątpienia uszczęśliwi miłośników pieszych wycieczek po górskich szlakach oraz zdobywania szczytów.

Nie ma jak domowy ser…

Domowy wyrób serów stał się w ostatnim czasie zdrowym, ekologicznym i modnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Własny ser może uwarzyć każdy, w zaciszu domowej kuchni. Wystarczy jedynie kilka podstawowych akcesoriów kuchennych i dodatków (np. podpuszczka), a zrobienie prostego i smacznego sera zajmie jeden wieczór.

Lato zamknięte w słoiku

Lato dobiegło już końca. Kończą się już także sezonowe owoce. Znów cały rok będziemy czekać na pyszny smak truskawek, czereśni, wiśni czy świeżutkich ogórków prosto z krzaczka. Na szczęście wiele z tych sezonowych owoców i warzyw z łatwością poddaje się pasteryzacji i możemy ich smakiem cieszyć się jeszcze przez całą jesień i zimę. Jakie przysmaki można zrobić z letnich owoców i warzyw? Jakie są zalety własnoręcznie robionych przetworów? Jakie warzywa warto zamknąć w słoiku jeszcze wczesną jesienią? Poznajcie nasze pomysły!

Jak przeżyć następne 30-40 lat w jak najlepszej formie?

Rozmowa z Władysławem Kozakiewiczem – polskim lekkoatletą, mistrzem olimpijskim odznaczonym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Parada Seniorów i Piknik Pokoleń 2015

Już po raz drugi, kolorowy pochód polskich seniorów, ich przyjaciół i sympatyków przeszedł ulicami Warszawy. W ten sposób po raz kolejny zwrócono uwagę na problemy osób starszych. Fundacja Zaczyn, organizator imprezy, podobnie jak w roku ubiegłym doskonale przygotowała się na przybycie kilku tysięcy uczestników z całej Polski.

Aktywni 50+ w Poznaniu

Międzynarodowe Targi Poznańskie wraz z Centrum Inicjatyw Senioralnych i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej zapraszają na VII edycję targów Aktywni 50+, które odbędą się w terminie 22-23.04.2016 r. w Poznaniu.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

W niedzielę, 4 października w godzinach 11.00–16.00 w warszawskim Ogrodzie Saskim Stowarzyszenie „Mali bracia Ubogich” organizuje tradycyjne święto seniorów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.


POBIERZ CAŁY NUMER


 

Add a Comment