Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
SeniorLO 50+ 2/2014 - Seniorlo 50+

SeniorLO 50+ 2/2014

2_2014


Drodzy Czytelnicy!

Zależy nam, aby czasopismo SeniorLO 50+ tworzone było również przez osoby dojrzałe, które najlepiej rozumieją potrzeby swojego pokolenia. Dlatego w prace nad nim zaangażowane są osoby z najbliższego otoczenia. To one są naszymi pierwszymi czytelnikami, do których zwracamy się z prośbą o opinię. Jedną z tych osób jest
moja Babcia. Dzięki temu stale możemy doskonalić nasze pismo.

Jako wydawnictwo specjalizujące się w tematyce szeroko pojętej ochrony środowiska chcemy dotrzeć do całego społeczeństwa: od najmłodszych, poprzez czynnych zawodowo i naukowo, aż po seniorów. Wierzymy, że lektura naszego czasopisma pozwoli świadomie korzystać z zasobów otaczającej nas przyrody. Zależy nam, aby logistyka odzysku nie była tylko zagadkowym pojęciem (czym jest, tłumaczymy na stronie 10), ale by jej zasady stały się
elementem życiowej filozofii każdego.

Młodsze pokolenie powinno brać przykład z osób starszych. To babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie są niewyczerpanym źródłem wiedzy i doświadczeń. Szkoda, że tak często o tym zapominamy. Wystarczy na chwilę zatrzymać się, usiąść i wsłuchać w głos, który chce dla nas jak najlepiej.

Dla mnie takim źródłem życiowej mądrości jest moja Babcia. Zapytana o to, co robić, by zachować aktywność i zdrowie do późnych lat, radzi, by spędzać dużo czasu na powietrzu, wśród natury. Sama często odwiedza swoją rodzinną wieś, gdzie – jak mówi – może się odprężyć kopiąc dołki pod sadzonki, pielęgnując kwiaty, zbierając owoce, spacerując. Na dokładkę dorzuca robienie klusek swoim wnukom… co ja – zdecydowanie popieram 🙂

Dlatego korzystając z okazji – pragnę Tobie Babciu podziękować. Za to kim jestem i w jakim znajduję się miejscu. Dzięki Tobie wiem również, jak budować porozumienie między pokoleniami, a inspirowanie siebie nawzajem jest bezcenne. Dziękuję!

Z zieloną energią dla wszystkich Czytelników…

Agnieszka Karpińska
Redaktor naczelny

W numerze:

Artykuły z tego numeru na portalu SeniorLO 50+:spis_tr

Co z tą segregacją?

Wiele osób chętnie spędza wolny czas przebywając na łonie natury. Aktywny odpoczynek uzdrawia ciało i pozwala odpocząć duszy. Aby taki stan mógł trwać musimy dbać o otaczającą nas przyrodę. Od tego, jak dziś korzystamy ze środowiska, zależy, czy następne pokolenia będą mogły również się nim cieszyć.

http://seniorlo.org/co-z-ta-segregacja/

Siłownie plenerowe czyli ruch dla każdego

Wraz z rozwojem tendencji do zwiększania aktywności fizycznej oraz wzrostem zapotrzebowania na miejsca przeznaczone dla osób ćwiczących, zaczęły się pojawiać w naszym kraju siłownie plenerowe (inaczej zwane siłowniami zewnętrznymi). Na świecie moda na nie pojawiła się już dużo wcześniej. Odwiedzając Chiny – ponad 10 lat temu – zaobserwowałem liczne miejsca tego typu, które były chętnie użytkowane przez lokalnych mieszkańców.

http://seniorlo.org/silownie-plenerowe-czyli-ruch-dla-kazdego/

Edukacja ekologiczna dla seniorów

W marcu br. w Kole nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się spotkanie pn. Logistyka Odzysku surowców wtórnych, którego organizatorem była firma M&M Consulting – wydawca magazynu „SeniorLO 50+”. Wzięło w nim udział około 50 osób (głównie seniorów). Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali oni prezentacji dr Katarzyny Michniewskiej, poświęconej właśnie owej tajemniczej logistyce odzysku.

Dojrzali! Wspaniali!

Organizatorzy pierwszej Parady Seniorów i Pikniku Pokoleń mieli wiele wątpliwości, jak impreza zostanie odebrana. Czy uda się dotrzeć do seniorów i przekonać ich do realizacji tak oryginalnego, jak na polskie realia, pomysłu? Ostatecznie wydarzenie nie było związane z żadną opcją polityczną, religijną ani ideologiczną. Chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę, ale również o postawienie seniorów w centrum zainteresowania i zwrócenie uwagi na ich potrzeby. Dzień Parady pokazał, jak mało jeszcze wiemy o polskich seniorach…

Czy ekologia jest dla seniorów?

O ekologii mówi i pisze się naprawdę wiele – i chyba nie można inaczej. Postępujący rozwój cywilizacji, który obserwujemy od dłuższego czasu powoduje, że cierpi na tym otaczająca nas przyroda. Coraz powszechniejsza jest idea, że jedynie troska o planetę, na której żyjemy zapobiegnie jej zmianie w wysypisko śmieci pozbawione roślin i zwierząt.

http://seniorlo.org/czy-ekologia-jest-dla-seniorow/

 


POBIERZ CAŁY NUMER


 

Add a Comment