Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
Jarmark Kreatywności - Seniorlo 50+

Jarmark Kreatywności

Warszawa jest i będzie miastem przyjaznym seniorom – zadeklarował Włodzimierz Paszyński, Wiceprezydent Warszawy.

O tym, że tak jest mogli się przekonać uczestnicy niedzielnego pikniku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Pogoda była przepiękna a odwiedzający nie mogli narzekać na brak atrakcji.

mbu

 

Na scenie zagościły recitale w wykonaniu Teresy Kramarskiej i jej gości oraz Wojciecha Dąbrowskiego z Festiwalem Retro im. M. Fogga.

Odwiedzający niedzielny piknik mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

Wolontariusze-seniorzy pracujący na co dzień w „Mobilnym punkcie informacji dla seniorów” zapraszali uczestników do przyłączenia się do ich działań i informowali o tym co ciekawego dzieje się dla seniorów. Niesamowite! Przy naszym stanowisku było tylu seniorów! Każdy z nich ciekawy tego, co nasze miasto ma do zaoferowania i – niektórzy – zaskoczeni, że aż tak wiele! – mówi Maryla, jedna z wolontariuszek Punktu.

Na stanowisku organizatora akcji wolontariusze zbierali podpisy pod apelem „Godność się nie starzeje!” Apel to reakcja na systematycznie docierające do nas sygnały łamania podstawowych praw osób starszych, w tym prawa do poszanowania godności – wyjaśnia Barbara Boryczka prezes Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”.

Wolontariusze ”mbU” wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich”. 1 października byliśmy też na ulicach Poznania i Lublina – dodaje J. Mielczarek.

Jpeg

Nie zabrakło też lubianych przez seniorów komputerów – eksperci Urzędu Miasta udzielali fachowych porad z obsługi komputera i internetu. Można było też dowiedzieć się gdzie skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa, a policjanci ze Stołecznej Komendy opowiadali m.in. o projekcie „Mazowieckiej Akademii Seniora”.

Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega” zaprosił do „Klubu Cogito”, czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Byli z nami też profesjonalni trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, którzy przyjechali do nas ze Złotoryi by poprowadzić profesjonalną rozgrzewkę i spacer z nauką prawidłowej techniki NW.

Niemałą popularnością cieszyła się sesja Jogi Śmiechu zarażająca niesamowitym optymizmem i dokumentująca dobroczynny wpływ zabawy na ludzki organizm.

Jpeg

Na Pikniku głos zabrał też poseł Michał Szczerba, przewodniczący Komisji polityki senioralnej , który miał dla uczestników wydarzenia dobre wieści. Potwierdził, że 1 stycznia 2016 wejdą w życie aż trzy ustawy, ważne z punktu widzenia seniorów, w tym Ustawa o osobach starszych, która zobowiązuje rząd do systematycznego monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce.

Jpeg
Jpeg

Było też miejsce na profilaktykę zdrowia. Z „Ciśnieniem na Życie” dzięki prostej aplikacji uczestnicy imprezy mierzyli wiek serca, a w mobilnym punkcie medycznym specjaliści z Centrum Medycznego Synexus badali gęstości kości.

“Energią świadomego ruchu” zarażała Fundacja Dantian oferując w trakcie całej imprezy możliwość wspólnych ćwiczeń energetycznych i chińskiego Qigong’u, a instruktorzy ESPAR 50+ zaprosili m.in. do gry w krokieta i bule.

Ostania godzina imprezy należała do energetycznej DJ Wiki, która porwała wszystkich, bez względu na wiek, do międzypokoleniowych tańców.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Prezydent m. st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Śródmieście.

 

Podczas pięciu godzin pikniku odwiedziło nas ponad trzy tysiące osób, wręczyliśmy ponad półtora tysiąca kwiatów dzięki pomocy prawie 30. wolontariuszy – mówi J. Mielczarek. – Cieszy nas to ogromnie i liczymy na co najmniej powtórkę w przyszłym roku.

 

PATRONAT HONOROWY:

  • RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH • PEŁNOMOCNIK RZĄDU DS. RÓWNEGO TRAKTOWANIA
  • PREZYDENT MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY • BURMISTRZ DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE

PARTNERZY

  • MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA • FORUM50+. SENIORZY XXI WIEKU
  • KINOTEKA w Pałacu Kultury i Nauki • MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA

PATRONI MEDIALNI

  • SPOKOSENIOR.PL • PORTAL SUPERSTARSI • PORTAL CAFESENIOR
  • GŁOS SENIORA • KOBIETA50PLUS • PORTAL WARSZAWA.NGO.PL
  • RDC • TVP WARSZAWA • MAGAZYN 60+
  • WARSZAWSKA KULTURALNA • DYGRESJA – gazeta Bemowa i Woli

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku w 3 miastach: Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 8 krajach na terenie Europy i Ameryki.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym, starszym osobom.

„mali bracia Ubogich” to dziesiątki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości.

W 2014 roku otaczamy bezpośrednim wsparciem ponad 300 potrzebujących seniorów w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.
Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest m.in. parterem ogólnopolskiej płaszczyzny „FORUM 50+. Seniorzy XXI wieku” a w latach 2007-2012 roku przewodniczyło pracom Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych
i Kombatantów w Warszawie.
W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad  Programem „Warszawa przyjazna seniorom.”
Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego.

 

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.

Add a Comment