Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
Informatyzacja - Seniorlo 50+

Informatyzacja

Według danych zawartych w raporcie „Cyfrowa przyszłość Polski” aż 78% Polaków powyżej 50. roku życia nie korzysta z internetu.

1Warto uświadomić sobie, że spośród 13 mln naszych rodaków w wieku 50+ zaledwie około 3 mln ma na co dzień dostęp do sieci i potrafi w pełni skorzystać z informacji tam zawartych. By zaktywizować pozostałe 10 mln samorządy oraz organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia, Uniwersytety Trzeciego Wieku) organizują specjalne kursy i szkolenia skierowane do tej właśnie grupy wiekowej. We współczesnym cyfrowym świecie seniorzy nie muszą czuć się wykluczeni – trzeba tylko podać im pomocną dłoń, nauczyć podstaw i pokazać, że znajomość internetu korzystnie wpłynie na ich życie. Są to niezmiernie ważne działania, zwłaszcza że aż 80% właścicieli firm lub menedżerów uważa cyfryzację za kluczową kwestię w nowoczesnej gospodarce, a 63% jako podstawowy warunek wskazuje dalszy rozwój umiejętności cyfrowych wśród społeczeństwa (dane na podstawie Raportu „Cyfrowa przyszłość Polski”).

Jedną z takich inicjatyw prężnie rozwija stowarzyszenie Miasta w Internecie, które wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji wdraża program Polski Cyfrowej Równych Szans. W ramach programu – 2 707 Latarników, czyli szkoleniowców (www.latarnicy.pl), od półtora roku uczy osoby po 50. roku życia podstaw obsługi komputera i internetu. Z tej oferty skorzystało już ponad 120 tys. dorosłych Polaków. Dzięki takim kursom potrafią samodzielnie wyszukiwać ciekawe oferty pracy, napisać i wysłać CV oraz list motywacyjny, robić zakupy przez internet, korzystać z programów umożliwiających darmowe rozmowy audio-wideo z bliskimi przebywającymi np. za granicą (Skype). Coraz częściej też zakładają swoje konta na portalach społecznościowych, a za ich pośrednictwem odnawiają dawne kontakty, zawiązują nowe znajomości, aktywizują się zawodowo i społecznie.

Agnieszka Niemojewska

Artykuł pochodzi z SeniorLO 50+ 1/2014.
Zobacz inne artykuły z tego numeru lub POBIERZ cały numer bezpłatnie

Add a Comment