Dziki bluszcz w centrum Warszawy

Co łączy mieszkańców osiedla, znaną aktywistkę miejską i śmieci? Już wkrótce odpowiedzi na to pytanie udzieli Iza Rutkowska, zaangażowana społecznie artystka, która wspólnie z mieszkańcami warszawskich osiedli stworzy wyjątkową instalację składającą się z… odpadów.

W ciągu roku każdy z nas produkuje blisko 320 kg śmieci. Większość z nich to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać – pod warunkiem, że zostaną przez nas odpowiednio posegregowane. Co drugi dorosły mieszkaniec Polski przyznaje, że robi to regularnie[1].

Tymczasem produkowane przez nas codziennie śmieci są niczym dziki bluszcz, który jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany, rozrasta się w sposób niekontrolowany i staje się uciążliwy. To samo dzieje się ze śmieciami, jeśli nie są odpowiednio segregowane i poddawane recyklingowi.

Od 3 listopada, Ministerstwo Środowiska razem z Izą Rutkowską, będą zachęcać Polaków do regularnego, świadomego segregowania śmieci. W ramach akcji artystka zaprosi mieszkańców warszawskich osiedli do wspólnego stworzenia nietypowej instalacji pod nazwą „Dziki Bluszcz”.

Żyjemy w mieście, a jednocześnie towarzyszy nam bezustanna tęsknota do jezior, łąk i lasów. Stawiamy doniczki z roślinami na oknach, sadzimy kwiaty na balkonie, a przy tym produkujemy często zbędne śmieci, niszcząc w ten sposób zalążki natury, która otacza nas między blokowiskami. „Dziki bluszcz”, który stworzę wspólnie z przechodniami, będzie wnikał w tkankę miejską i rósł na naszych oczach, pozornie sycąc je zielenią – powiedziała Iza Rutkowska.

Do projektu może dołączyć każdy. Możesz pomóc na dwa sposoby. Albo dostarczyć posegregowane śmieci, które posłużą za surowiec do budowy instalacji artystycznej. Wystarczy, że od 3 do 14 listopada wrzucisz je do specjalnych pojemników ustawionych przy Muzeum Woli (ul. Srebrna 12). Albo samemu usiąść przy maszynie do szycia i wspólnie z artystką stworzyć liście bluszczu, które oplączą budynek muzeum i okoliczne bloki. Jak instalacja wpłynie na życie okolicznych mieszkańców? Przekonamy się już niedługo.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz relacje z jego przebiegu znaleźć można na stronie www.naszesmieci.pl.

Współpraca Ministerstwa Środowiska z Izą Rutkowską odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Segregujesz… i śmiecisz mniej!”, promującej właściwe postępowanie z odpadami.

Iza_Rutkowska_fot_Kamila Szuba

Iza Rutkowska

Artystka zaangażowana społecznie. Jest założycielką i autorką wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów. Nadaje nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmienia przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Mobilizuje do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy, fizyków i korzystając z ich doświadczeń, tworzy interdyscyplinarne projekty. Jej działania w przestrzeni publicznej przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. Do ogromnego, 6-metrowego misia o wadze 200 kg chętnie przytulali się nie tylko najmłodsi. Zdarzało jej się dzielić mieszkanie z gigantycznymi dżdżownicami i przewozić samochodem z Berlina chmurę burzową. Na jej koncie są duże projekty, takie jak „EUgeniusz”, (czyli przenośny plac zabaw zaprojektowany przez polskich projektantów, który powstał z okazji objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie EU), oraz autorskie wydarzenia, takie jak „Plac Zabawiciela”, „Grzybobranie” czy „Spacer w chmurach”.
W styczniu 2012 roku została nominowana do tytułu Człowieka Roku plebiscytu Wdechy.

 

Kampania „Segregujesz… i śmiecisz mniej!”

Realizowana przez Ministerstwo Środowiska ogólnopolska kampania „Segregujesz… i śmiecisz mniej!” promuje właściwe postępowanie z odpadami. Jej twarzami zostali Wojciech Modest Amaro oraz Maciej Nowak. W ramach kampanii od listopada w największych stacjach telewizyjnych pojawią się spoty, które będą pokazywać segregowanie śmieci w naturalnym kontekście kuchni i gotowania. W październiku wystartuje także kampania internetowa skierowana do mieszkańców, którzy szukają praktycznych porad dotyczących segregacji, a także do gmin i przedsiębiorców. Gminy będą mogły skorzystać m.in. z dobrych praktyk w angażowaniu mieszkańców do pojęcia segregacji, a także z edytowalnych formatów oznakowań na pojemniki i worki na śmieci. Artykuły i infografiki dla przedsiębiorców, zachęcają do społecznej odpowiedzialności biznesu, również
w zakresie recyklingu opakowań i ułatwień dotyczących segregowania odpadów w miejscu pracy. Dodatkowe materiały informacyjne, takie jak filmy, infografiki i artykuły są dostępne na stronie kampanii www.nasześmieci.pl.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest on kontynuacją działań prowadzonych przez Ministerstwo Środowiska w poprzednich latach, m.in. w kampaniach: „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” (2010-2011), „Nasze śmieci” (2012), „naszesmieci.pl” (2013) oraz „Ekodzieciaki.pl” (2013).

Kontakt dla mediów:

Paweł Mikusek, Ministerstwo Środowiska, pawel.mikusek@mos.gov.pl, 693 100 798.

Aneta Linkiewicz, FleishmanHillard, aneta.linkiewicz@fleishmaneurope.com, 603 693 696.

[1]Badanie świadomości ekologicznej i zachowań mieszkańców Polski 2013 (TNS OBOP dla Ministerstwo Środowiska).

Add a Comment