Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/my-wp-translate/includes/class-my-wp-translate-po-parser.php on line 186
Co z tą segregacją? - Seniorlo 50+

Co z tą segregacją?

Wiele osób chętnie spędza wolny czas przebywając na łonie natury. Aktywny odpoczynek uzdrawia ciało i pozwala odpocząć duszy. Aby taki stan mógł trwać musimy dbać o otaczającą nas przyrodę. Od tego, jak dziś korzystamy ze środowiska, zależy, czy następne pokolenia będą mogły również się nim cieszyć.

Segregacja w Twoim domu

Jeśli segregujesz odpady, gratulujemy! Jeśli nie, masz szansę rozpocząć segregowanie razem z nami. Aby zrobić coś dobrze, należy się do tego przygotować. Tak jest i w tym przypadku. Nowe przepisy nałożyły na gminy obowiązek gospodarowania odpadami. Każda z nich przygotowała swoje regulacje w tym zakresie. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem utrzymania czystości i porządku w swojej gminie bądź uchwałami radnych na ten temat. W nich są zawarte konkretne informacje nt. sposobu segregacji. Jeśli po lekturze nadal mamy wątpliwości związane z postępowaniem z odpadami, zawsze możemy zgłosić się do gminy z prośbą o stosowne wyjaśnienie.

W naszych domach najczęściej powstają takie odpady, jak: tworzywo sztuczne, szkło, papier, metale odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane. Co możemy zaliczyć do poszczególnej grupy, a co do niej nie należy?

segregacja

Tworzywo sztuczne

To właśnie tych odpadów najwięcej generujemy w naszych domach. Większość osób codziennie pozbywa się plastikowych butelek po wodzie mineralnej czy napojach gazowanych, kubeczków po śmietanie, jogurtach, serkach homogenizowanych, reklamówek foliowych. Wyrzucając tego typu odpady opakowaniowe należy pamiętać, aby były opróżnione z zawartości, nie zawierały elementów innych frakcji (takich jak papier czy aluminium). Niektóre gminy zalecają, aby butelki były pozbawione zakrętek. Inne z kolei chcą, by – jeśli to możliwe – znajdowały się one na butelkach. Aby zmniejszyć ich objętość, powinniśmy je zgnieść. Dzięki temu zmieści się ich więcej. Należy pamiętać, że opakowań po olejach i smarach nie należy umieszczać w pojemniku z surowcami wtórnymi. Powinny one trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Szkło

Odpady szklane, które możemy zbierać selektywnie, to: odpady opakowaniowe, takie jak butelki i słoiki oraz opakowania po kosmetykach. Nie powinny one zawierać zakrętek z metalu czy tworzywa sztucznego. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę, czy w konkretnej gminie możemy łączyć szkoło białe ze szkłem kolorowym. Nie selekcjonujemy m.in.: szyb okiennych, fajansu, porcelany, ceramiki, doniczek, luster, szyb samochodowych, świetlówek i żarówek. Jest to spowodowane tym, że różne rodzaje szkła mają różną temperaturę topnienia. W hutach szkła przetwarzane są jedynie odpady opakowaniowe.

Papier

Najczęściej w naszych domach odpadami papierowymi są: zeszyty, książki, gazety, katalogi, czasopisma, papier pakowy oraz kartony tekturowe. Należy jednak pamiętać, iż aby papier
mógł być przetworzony, powinien mieć bardzo dobrą jakość, czyli nie może być wilgotny, zabrudzony lub zatłuszczony. Taki papier trudno przetworzyć. Do recyklingu nie nadaje się
również: papier termiczny (paragony sklepowe), samokopiujący, woskowany, z tapet, worków po cemencie i materiałów budowlanych. Niepotrzebne książki warto przekazać komuś do poczytania. Jeśli jednak decydujemy się na oddanie ich do recyklingu, przed włożeniem ich do odpowiedniego pojemnika, możemy usunąć z nich twarde okładki.

Metale

W tej frakcji prym wiodą puste puszki aluminiowe po napojach oraz opakowania po konserwach, drobny złom, zakrętki ze słoików. Do recyklingu nie nadają się puszki i opakowania po farbach i rozpuszczalnikach.

Odpady biodegradowalne

Do tej frakcji zaliczamy odpady, które szybko ulegają rozkładowi. Ze względu na zawartość dużej ilości wody nazywa się je mokrymi. W ich skład wchodzą resztki roślinne, które powstają w naszych domach i ogrodach, tj. obierki po owocach i warzywach, pozostałości po żywności, fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach, liście, chwasty, ścięta trawa, drobne gałązki. Nie należy wrzucać odpadów płynnych i zlewek po zupie. Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, lub posiadają działki mogą pokusić się o wykonanie przydomowego kompostownika, do którego będą trafiać odpady tego typu. Jest to bez wątpienia najprostszy i najtańszy sposób na uzyskanie nawozu. Ciekawostką jest fakt, iż obecność czarnego bzu w pobliżu kompostownika neutralizuje zapachy powstające w trakcie procesu kompostowania. Dlatego zaleca się zasadzenie tego gatunku w przydomowym ogródku.

Do pojemników na odpady zmieszane wrzucamy wszystko to, czego nie dało się posegregować, oczywiście oprócz odpadów niebezpiecznych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, zużytych opon. Te odpady należy przekazać do lokalnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub oddać podczas ich objazdowej zbiórki. Podstawy teoretyczne do rozpoczęcia segregacji w domu są już znane. Teraz zachęcamy do działania.

Artykuł pochodzi z SeniorLO 50+ 2/2014
Zobacz inne artykuły z tego numeru lub POBIERZ cały numer bezpłatnie

 

Add a Comment